1. softkom
  2. baza znanja
  3. sors kasa
  4. izveštaj o stanju zaliha

IZVEŠTAJ O STANJU ZALIHA

Izveštaj o stanju zaliha u programu Sors Kasa može da se upotrebljava samo ako se program Sors Kasa koristi zajedno sa poslovnim programom Sors (više informacija o integraciji programa Sors Kasa i poslovnog programa Sors možete da pronađete ovde). To je zato što se izveštaj o stanju zaliha formira na osnovu ulaznih (kalkulacije, prijemnice) i izlaznih dokumenata (računi, otpremnice) a program Sors Kasa ne sadrži ulazne dokumente nego se ulazni dokumenti formiraju u poslovnom programu Sors. Shodno tome, izveštaj o stanju zaliha u programu Sors Kasa nema praktičnu funkciju ako se program Sors Kasa ne koristi zajedno sa poslovnim programom Sors.

SADRŽAJ

Dokumenti na osnovu kojih se formira izveštaj o stanju zaliha
Kartica u kojoj se prikazuje izveštaj o stanju zaliha

DOKUMENTI NA OSNOVU KOJIH SE FORMIRA IZVEŠTAJ O STANJU ZALIHA

Izveštaj o stanju zaliha formira se na osnovu sledećih dokumenata:

  1. Kalkulacija. Količina robe na stanju se uvećava za količinu koja se nalazi u kalkulaciji. Prodajna cena robe, odnosno vrednost stanja po prodajnim cenama, se automatski prilagođava prodajnim cenama koje su upisane u kalkulaciju.
  2. Nivelacija. Prodajna cena robe, odnosno vrednost stanja po prodajnim cenama, se automatski prilagođava prodajnim cenama iz poslednje nivelacije.
  3. Promet - prodaja. Količina robe na stanju se umanjuje za količinu robe koja se nalazi u računu promet - prodaja.
  4. Promet - refundacija. Količina robe na stanju se uvećava za količinu robe koja se nalazi u računu promet - refundacija.
  5. Račun - otpremnica. Količina robe na stanju se umanjuje za količinu robe koja se nalazi u računu - otpremnici.
  6. Otpremnica. Količina robe na stanju se umanjuje za količinu robe koja se nalazi u otpremnici.
  7. Povratnica (kupac). Količina robe na stanju se uvećava za količinu koja se nalazi u povratnici.
  8. Povratnica (dobavljac). Količina robe na stanju se umanjuje za količinu koja se nalazi u povratnici.
  9. Otpis. Količina robe na stanju se umanjuje za količinu koja je otpisana.

KARTICA U KOJOJ SE PRIKAZUJE IZVEŠTAJ O STANJU ZALIHA

Da biste pokrenuli karticu u kojoj se se prikazuje izveštaj o stanju zaliha uradite sledeće:

  1. U komandnom meniju izaberite stavku Izveštaji.
  2. U meniju kliknite na stavku Lager lista.
  3. Prikazaće se kartica sa slike ispod:
Kartica za prikazivanje izveštaja o stanju zaliha

U delu kartice koji je na slici označen brojem 1 nalaze se kriterijumi za pretraživanje koji su opisani u nastavku teksta.

  1. U slučaju da u okviru pravnog lica posluje više maloprodajnih objekata, u padajućem meniju Poslovna jedinica možete da izaberete maloprodajni objekat za koji želite da prikažete stanje zaliha. Ako u ovom meniju izaberete opciju Sve prikazaće se ukupno stanje i vrednost robe u svim maloprodajnim objektima.
  2. U padajućem meniju Prikaži možete da izaberete da li želite da prikažete artikle čije je stanje na zalihama veće, manje ili različito od nule. Ako u ovom padajućem meniju izaberete opciju Sve, biće prikazano stanje za svu robu, nezavisno od količine koja se nalazi u maloprodajnom objektu.
  3. U slučaju da u zalihama postoje artikli koji su uzeti na komisionu prodaju, u padajućem meniju Vrsta artikla možete da izvršite filtriranje tako što možete da prikažete stanje zaliha za robu koja je uzeta na komisionu prodaju, stanje zaliha za robu koja nije uzeta na komisionu prodaju ili stanje zaliha za svu robu koja se nalazi u maloprodajnom objektu, bez obzira da li se radi o robi koja je uzeta na komisionu prodaju ili ne.
  4. Polje za izbor datuma Stanje na dan omogućava da se prikaže stanje robe u maloprodajnom objektu na određeni dan. Podrazumevano se prikazuje stanje robe na tekući datum a promenom datuma moguće je prikazati stanje na bilo koji dan u prošlosti.
  5. Kriterijumi za pretraživanje i filtriranje artikala prema robnoj grupi, šifri artikla, nazivu artikla i GTIN (barkodu) vrši se na način koji je opisan ovde.

Klikom na sličicu lupe ili pritiskom tastera Enter na tastaturi u tabeli (koja je na slici označena brojem 2) prikazaće se izveštaj o stanju zaliha. U nastavku teksta detaljnije su objašnjene kolone koje se nalaze u ovoj tabeli.

  1. U koloni Grupa se prikazuje naziv robne grupe kojoj artikal pripada.
  2. U kolonama GTIN, Šifra i Naziv prikazuju se šifra, naziv i GTIN (barkod) artikla.
  3. U koloni Na stanju možete da vidite količinu artikla koja se nalazi u maloprodajnom objektu.
  4. U koloni Rezervisano prikazuje se količina artikla koja je rezervisana za određene kupce. Više o rezervaciji artikla za kupce možete da pročitate ovde.
  5. U koloni Slobodno prikazuje se raspoloživa količina robe koja se obračunava tako što se od količine robe koja se nalazi na stanju oduzme količina robe koja je rezervisana.
  6. U koloni Cena prikazuje se prodajna cena.
  7. U koloni Vrednost stanja prikazuje se vrednost ukupne količine artikla koja se nalazi na stanju. Obračunava se tako što se cena artikla pomnoži sa količinom artikla koja se nalaze na stanju.

Napominjemo da će se prilikom prvog pokretanja kartice u tabeli, koja je na slici označena brojem 2, prikazati samo kolone sa osnovnim podacima: Grupa, Bar kod, Šifra i Naziv artikla, zatim kolone Na stanju, Cena i Vrednost stanja. Ostale kolone, koje nisu prikazane prilikom prvog pokretanja kartice, možete da prikažete tako što desnim tasterom kliknete na naziv bilo koje kolone i zatim, u meniju koji se prikaže, na opciju Prikaži sve kolone. Slično tome, kolone možete da sakrijete tako što kliknete desnim tasterom na kolonu koju želite da sakrijete a zatim, u meniju koji se pojavi, na opciju Sakrij kolonu.

U delu kartice koji je na slici označen brojem 3 nalazi se zbir vrednosti koje su prikazane u tabeli.

Izveštaj o stanju zaliha možete da izvezete u eksel ako kliknete na dugme Izvezi u eksel koje se nalazi u delu kartice koji je na slici označen brojem 4.

Datum poslednje izmene članka: 21.12.2023