SADRŽAJ
Prozor za unos kalkulacija
Prozor za pregled kalkulacija
Automatska nivelacija
Izveštaji koji se formiraju automatski na osnovu kalkulacije
Spisak podataka u kalkulaciji
PROZOR ZA UNOS KALKULACIJA
Pokretanje prozora u kome se vrši kalkulacija cene za robu nabavljenu na inostranom tržištu u poslovnom programu Sors, obavlja se na sledeći način:
- Prvo je potrebno da u komandnom meniju kliknete na stavku Robni promet.
- Nakon toga, potrebno je da u meniju kliknete na stavku Kalkulacije i prikazaće se novi meni u kome je potrebno da izaberete opciju Kalkulacija (uvoz).
- Prikazaće se prozor sa sledeće slike:
Rad u prozoru u kome se vrši kalkulacija cene za artikale koji su nabavljeni na inostranom tržištu veoma malo se razlikuje u odnosu na prozor u kome se vrši kalkulacija cene za artikale koji su nabavljeni na domaćem tržištu.
U delu prozora Podaci o dokumentu (na slici označen brojem 2) koji je detaljno objašnjen ovde, evidentiraju se podaci koji se odnose na kalkulaciju: poslovna jedinica, dobavljač, broj računa na osnovu koga se kalkulacija evidentira kao i datum kalkulacije.
U delu prozora Podaci za račun dobavljača koji je na slici označen brojem 3 i detaljno objašnjen ovde, evidentiraju se podaci koji se odnose na račun dobavljača: datum izdavanja, datum valute i način plaćanja.
U delu prozora Podaci o kursu, koji je na slici označen brojem 4, potrebno je da u polje Srednji upišete srednji kurs Narodne banke Srbije po kome će biti obračunata nabavna cena izražena u dinarima, a u polje Carinski potrebno je da upišete carinski kurs koji se nalazi na JCI (jedinstvenoj carinskoj ispravi). Po carinskom kursu biće obračunati carinski troškovi i, ukoliko postoje, troškovi nastali u inostranstvu.
U delu prozora Podaci o troškovima, koji je na slici označen brojem 5, možete da evidentirate zavisne troškove nabavke. Troškove nastale u inostranstvu možete da evidentirate u jednom od polja Do granice u domaćoj ili inostranoj valuti. Troškove koji su nastali u zemlji možete da uključite u kalkulaciju cene ako dva puta kliknete na polje Od granice, na način koji je detaljno objašnjen ovde.
Upis artikla u kalkulaciju, koji se obavlja u delu prozora koji je na slici označen brojem 1, detaljno je opisan ovde. Razlike su minimalne i navedene u nastavku teksta:
- Izbor artikla ne može da se vrši na osnovu bar-koda,
- U polje Nabavna cena (Ino) potrebno je upisati nabavnu cenu izraženu u inostranoj valuti,
- Carinski troškovi u poslovnom programu Sors mogu da se obračunaju na dva načina:
- prvi način podrazumeva da za svaki artikal koji upisujete u kalkulaciju, u polje Carinska stopa upišete propisanu carinsku stopu, na osnovu koje će program da obračuna vrednost carinskih troškova. Ovaj način se koristi u slučajevima kada artikli, koji se upisuju u kalkulaciju imaju različite carinske stope.
- drugi način koristi se u situacijama kada su carinske stope za artikle koji se upisuju u kalkulaciju iste. U takvim situacijama jednostavnije je da carinski račun uključite u zavisne troškove nabavke, a program će ukupne carinsnke troškove proporcionalno da rasporedi po artiklima.
Klikom na dugme Upiši ili pritiskom tastera Enter na tastaturi artikal se upisuje u kalkulaciju, odnosno u tabelu koja je na prethodnoj slici označena brojem 7, a vi možete da pristupite unosu sledećeg artikla.
Ukoliko evidentirate artikle koji imaju serijski broj ili raster, nakon što kliknete na dugme Upiši, otvoriće se prozor u kome je potrebno da unesete količine za svaki raster ili serijski broj. Više o radu u ovom prozoru pročitajte ovde.
U tabeli koja je na prethodnoj slici označena brojem 7, nalaze svi podaci koji su nepohodni za evidenciju kalkulacije cene artikla (spisak svih podataka koji se nalaze u tabeli možete da vidite ovde) a kompletan obračun urađen je automatski.
Ukoliko želite da obrišete određeni artikal koji se nalazi u tabeli broj 7, da izmenite podatke koji se odnose na njega, ili izmenite raster/serijski broj, potrebno je da kliknete desnim tasterom miša na artikal i da u meniju koji se prikaže odaberete jednu od ponuđenih opcija.
Ako kalkulacija ima veliki broj artikala i želite određeni artikal da pronađete u tabeli, koja je na slici označena brojem 7, možete jednostavno da kliknete desnim tasterom miša na bilo koji artikal u tabeli i da izaberete opciju Pronađi artikal u tabeli, nakon čega će se otvoriti novi prozor u kome je potrebno da unesete naziv ili šifru artikla koji želite da pronađete i da kliknete na dugme OK. Pošto to uradite, artikal koji želite da pronađete biće označen u tabeli.
Broj artikala koji može da se upiše u kalkulaciju nije ograničen.
U delu ekrana koji je na slici označen brojem 8 prikazane su ukupne vrednost svih artikala koji su upisani na kalkulaciju: ukupna nabavna cena, ukupna prodajna cena, ukupna vrednost PDV...
Pošto završite sa unosom svih artikala, potrebno je da kliknete na dugme Snimi koje se nalazi u donjem desnom uglu prozora i kalkulacija će biti upisana u bazu podataka.
U poslovnom softveru Sors brojevi kalkulacija dodeljuju se automatski i idu po redu (1,2,3...). Ukoliko u okviru istog pravnog subjekta posluje više poslovnih jedinica, u svakoj poslovnoj jedinici brojevi kalulacija će počinjati od jedinice i ići po redu. Brojeve kalkulacija možete da promenite u pregledu kalkulacija.
PROZOR ZA PREGLED KALKULACIJA
Prozor za pregled kalkulacija možete da pokrenete na sledeći način:
- U komandnom meniju kliknete na stavku Robni promet.
- Zatim u meniju klikinte na stavku Kalkulacije i prikazaće se novi meni u kome je potrebno da izaberete opciju Pregled kalkulacija.
Prozor za pregled kalkulacija se koristi isto kao i svi ostali prozori za pregled dokumenata u poslovnom programu Sors. Više o specifičnim opcijama koje postoje u pregledu kalkulacija možete da pročitate ovde.
AUTOMATSKA NIVELACIJA
Program automatski vrši nivelaciju cena onih artikala koji se u trenutku nabavke nalaze na stanju u skladištu a čija je važeća prodajna cena različita od cene koja je upisana na kalkulaciju. Više o automatskim nivelacijama možete da saznate ovde.
IZVEŠTAJI KOJI SE FORMIRAJU AUTOMATSKI NA OSNOVU KALKULACIJE
Poslovni program Sors automatski ažurira sve izveštaje na koje kalkulacija utiče, ili u kojima treba da bude prikazana. Kalkulacija se prikazuje ili ima uticaj na izveštaje koji su specifikovani ovde.
SPISAK PODATAKA U KALKULACIJI ZA ROBU KOJA JE NABAVLJENA NA INOSTRANOM TRŽIŠTU
Sledi spisak svih podataka koji se obrađuju i arhiviraju u kalkulaciji koja je napravljena za robu nabavljenu na inostranom tržištu:
- Datum prijema robe, odnosno datum pod kojim se zavodi kalkulacija,
- Dobavljač,
- Broj kalkulacije,
- Broj računa dobavljača na osnovu koga je urađena kalkulacija,
- Datum izdavanja i valuta plaćanja računa, na osnovu koga je urađena kalkulacija,
- Zavisni troškovi po kalkulaciji do granice (npr. troškovi prevoza koji su plaćeni prevozniku iz inostranstva),
- Zavisni troškovi po kalkulaciji od granice (npr. troškovi prevoza koji su plaćeni domaćem prevozniku),
- Carinski kurs,
- Srednji kurs NBS,
- Spisak artikala koji ulaze u magacin. Za svaki artikal evidentiraju se sledeći podaci:
- Naziv artikla,
- Šifra artikla,
- Nabavna cena izražena u inostranoj i domaćoj valuti,
- Rabat,
- Cena posle rabata izražena u inostranoj i domaćoj valuti,
- Količina,
- Vrednost posle rabata izražena u domaćoj i inostranoj valuti,
- Preračunati zavisni troškovi nabavke po artiklu,
- Iznos carinskih troškova,
- Bruto nabavna vrednost u domaćoj valuti (bruto nabavna cena pomnožena sa količinom),
- Bruto nabavna cena u domaćoj valuti (nabavna cena uvećana za preračunate troškovi po artiklu i carinske troškove),
- Trgovačka marža,
- Razlika u ceni po jedinici mere,
- Osnovica za obračun PDV izražena po jedinici mere,
- Stopa PDV,
- Iznos PDV po jedinici mere,
- Prodajna cena,
- Ukupna vrednost osnovice za obračun PDV (osnovica po jedinici mere pomnožena sa brojem nabavljenog artikla),
- Ukupna vrednost PDV,
- Ukupna prodajna vrednost,
- Ukupna vrednost razlike u ceni.
Datum poslednje izmene članka: 11.06.2020